Ses Yalıtım Sistemleri

Ses Yalıtım Sistemleri

SES YALITIMI NEDİR?

Yaşadığımız konut, okul ve işyeri gibi mekanları dışarıdan gelen seslerden yalıtma amacıyla alınan önlemlere ses yalıtımı denir. Ses yalıtımı sayesinde dışarıdan gelen istenmeyen sesler engellenerek bina içinde daha konforlu bir yaşam alanı oluşturulur. Ses yalıtımı sesin içeriye girmemesi gereken kayıt stüdyoları gibi mekanlarda zorunluluk halini almıştır. Ayrıca ses yalıtımı yapılan mekanlarda dışarıdan gelen yüksek frekanslı sesler engellenerek veya azaltılarak yaşam kalitesi arttırılmaktadır. Ayrıca jeneratör, hidrofor gibi ses üreten malzemelerde ses yalıtımı ile daha ses üretmesi sağlanabilmektedir.

Gürültü dışarıdan veya içeriden gelen farklı ses değerlerine sahip seslerin birleşmesi sonucu oluşur. Örneğin işlek bir caddenin kenarındaki bir konut caddeden geçen araçların tüm seslerine mağruz kalmaktadır. Bu seslerin arasında araç sesleri, korna sesleri, insan sesleri yer almaktadır. Ses yalıtımı yapılarak dışarıda oluşan gürültü bina içerisine azaltılarak geldiği için bina içindeki kişilerin daha rahat bir yaşam sürmesini sağlamaktadır.

Günümüzde binaların etrafında oluşan sesler binanın içindeki bireyler üzerinde olumsuz etkiye sahiptir ve önemli ölçüde rahatsız edici olabilmektedir.

Örneğin bir radyo yayınında dışarından gelen sesler yayına zarar verebilirken bir hastanede yatan hastalar için dışarıdan gelen sesler ise son derece rahatsız edicidir. Aynı şekilde okullarda dışarıdan gelen sesler ders akışını bozmaktadır. Bir evde komşuların çıkarabileceği gürültüler ise ev hayatını olumsuz etkileyebilmektedir. Bu nedenle ses yalıtımı binalarda konfor için en önemli etkenlerden bir tanesidir.

Gürültüyle mücadele iki biçimde yapılabilir. Bu yöntemlerden ilki akustik düzenlemedir. Akustik düzenleme yapılarak bina içinde çıkan seslerin yansıyarak artmasını önlemektedir. İkinci yöntem ise ses yalıtımıdır. Ses yalıtımında binanın yapıldığı malzemelerin sesi daha az iletilmesini sağlar.

SES YALITIMININ SAĞLADIĞI AVANTAJLAR

Ses Yalıtımı Konforlu Ortamlar Oluşturur

İnsanlar evlerine geçtiklerinde huzurlu ve sessiz bir ortam bulmak isterken işyerlerinde ise yaptıkları işe odaklanmak isterler. Gürültü ise bunların önündeki en büyük engeldir. Gürültülü bir ortamda bulunan kişiler üzerinde psikolojik, fizyolojik ve rahatsız edici bir etkiye sahiptir. Gürültülü bir ortamda dinlenmek, çalışmak ve uyumak bile oldukça zordur.

Ses Şiddetine Göre Oluşabilecek Sorunlar

30-65 dBA arası gürültülerde insan; Konforsuzluk, Rahatsızlık, Sıkılma duygusu, Kızgınlık, Konsantrasyon bozuklugu ve  Uyku bozuklugu yaşayabilmektedir.

65-90 dBA arası gürültülerde insan; Fizyolojik gürültü, Kalp atısının degisimi, Solunumun hızlanması, Beyindeki basıncın azalması gibi sorunlar yaşayabilmektedir.

90-120 dBA arası gürültülerde insan; Fizyolojik gürültü, Bas ağrısı

120-140 dBA arası gürültülerde insan; Fizyolojik gürültü, Bas ağrısı

140 dBA ve daha fazla gürültülerde insan; Kulak zarının patlaması yaşayabilir ve bu şiddetteki gürültüler çok tehlikelidir.

Ses Yalıtımı ile Verimlilik Artar

Gürültünün bulunduğu ortamlarda insanın verimliliği düşer ve düşüş iş kazalarına sebep olabilir. Bu noktada yapılacak ses yalıtımı ise gürültüyü azalttığı için çalışanların dikkatini dağıtmaz. Dikkati dağılmayan çalışanlar ise işlerine daha fazla önem gösterirken aynı zamanda iş güvenliği konusuna daha dikkat ederler. Öğrenciler için de benzer bir durum söz konusudur. Gürültülü ortamlarda öğrenciler derslerine konsantre olamazlar ve bu başarılarını doğrudan etki eder. Gürültüden arındırılmış ortamlar ise çalışanların ve öğrencilerin konsantrasyon kayıplarının önüne geçer.

SES YALITIM MALZEMESİ ÇEŞİTLERİ

Cam Yünü: Ergitilmiş camdan elde edilen ısı ve ses izolasyonunda kullanılan, bükülebilir, ateşe dayanıklı cam liflerinden oluşan ses yalıtım malzemesidir. .

Taş Yünü: Bazalt kayasının hamur haline getirildikten sonra isnelen kalığına gelene kadar preslenerek elde elde edilen ses yalıtım malzemesidir. Taşyünü piyasada kayayünü ve rockwool olarak ta bilinir.Isı Yalıtımı kadar Ses Yalıtımıuygulamalarında da oldukça başarılı olan taşyünü nyaşam konforunu yükselir ve enerji tasarrufu yapılmasına yardımcı olur

Polietilen : Boru yapımında ve gıda maddelerinin saklanması için kullanılan poliüretandan üretilen maddelerin yapımında kullanılan, petrol türevi ısı yalıtım malzemesidir.

Kauçuk Köpüğü : Kauçuktan elde edilen köpük ses yalıtım malzemesi olarak kullanılmaktadır.

Ahşap Yünü : Can yününe benzer olan ahşap yünü ahşap kökenli bir ses yalıtım malzemesidir.

Poliüretan : Bir karbon bileşiği olan poliüretandan üretilen yalıtım malzemeleri genellikle günlük hayatımızda yer alan buzdolabı gibi ürünlerin ses yalıtımında kullanılan ses yalıtım malzemesidir.

Melamin köpük : Bir plastik çeşidi melaminden üretilen ses yalıtım malzemesidir. Ses emiciliğinin yanında akustik düzenleme'de sağlamaktadır. Ortamdaki eko ve yankıyı engelleme özelliğine sahiptir.

Akustik düzenleyiciler: Sesi emen bir yapıda olan ses yalıtım malzemeleri reberverasyon süresi kontrolü için kullanılanlar.

Bir telefon kadar yakınınızdayız...

Aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize ulaşabilirsiniz...

Gökyüz Dekorasyon İnşaat Yapi Konya0 332 234 00 33
Gökyüz Dekorasyon İnşaat Yapi Konya